Ruský Gazprom nevyplatí dividendy za loňský rok, přestože vykázal zisk
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes společnost. Podle zdroje jsou důvodem vysoké úrokové sazby, které zvýšily náklady na obsluhu dluhu firmy, uvedla agentura Reuters.

Nevyplacení dividendy doporučila správní rada Gazpromu. Rozhodnutí je v souladu s postojem vlády, přestože je pro ni nevýhodné, protože příjmy z dividend Gazpromu jsou důležitým zdrojem příjmů státního rozpočtu, který je v deficitu z důvodu klesajících příjmů z prodeje ropy a plynu, vysoké inflace a vojenských výdajů. Vláda vlastní o něco více než polovinu akcií Gazpromu.
Společnost by podle vlastní dividendové politiky schválené v roce 2019 měla na výplatu dividend vyčlenit 50 procent upraveného čistého zisku. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 však firma vyplatila pouze jednou průběžnou dividendu, a to na podzim téhož roku díky rostoucím ziskům z tehdejších vysokých cen plynu v Evropě. Gazprom také nevyplatil dividendu za rok 2021 kvůli vysokým daním a výdajům.
Gazprom minulý měsíc oznámil, že se loni vrátil k zisku, když za rok 2023 vykázal kvůli propadu vývozu do Evropy ztrátu téměř sedm miliard USD (154,5 miliardy Kč). To byla jeho první ztráta od roku 1999.
Zdroj z odvětví uvedl, že Gazprom nyní řeší vysoké náklady na obsluhu dluhu, protože hlavní úroková sazba ruské centrální banky od loňského října činí rekordních 21 procent. Podle finanční zprávy Gazpromu se úroky z dluhu za loňský rok podle ruských účetních standardů zdvojnásobily na 482,5 miliardy rublů (133,8 miliardy Kč) z 238,6 miliardy v roce 2023.
"Vysoké úrokové sazby budou znamenat, že úrokové náklady Gazpromu letos vzrostou, takže se společnost pravděpodobně rozhodla zaměřit spíše na další snižování dluhové zátěže než na výplatu dividend," uvedli analytici ruské banky PSB.
Související články
Řecká DEPA uzavřela s Gazpromem mimosoudní dohodu o cenách plynu
Řecký dodavatel plynu DEPA Commercial se dohodl s ruským Gazpromem na mimosoudním urovnání sporu o ceny plynu. Uvedla to dnes řeck…
Miko: Cesta k uhlíkové neutralitě není lineární. Proto musíme do roku 2040 stihnout 90 procent cíle
Návrh Evropské komise na omezení emisí oxidu uhličitého o 90 procent do roku 2040 se okamžitě setkal s ostrou kritikou, vymezil se…
Ani 1 tuna. Statistici potvrzují, že dovoz ruské ropy je už minulostí
Norsko a Saúdská Arábie. Tito dva velcí těžaři a exportéři ropy nahradili Rusko v roli dodavatele suroviny do českých rafinerií. V…
Predaj áut v Číne vzrástol v júni o takmer pätinu, správy o slabnutí dopytu však dvíhajú obavy z cenovej vojny
Predaj áut v Číne vzrástol aj v júni, piaty mesiac po sebe, pričom tempo rastu sa výrazne zrýchlilo. Avšak správy od niektorých ve…
Trump rozdal cla a dopisy. Rozštěpená EU hraje o čas a chce se dohodnout
Trump rozpoutává obchodní bouři a posílá ultimáta světu. Evropská unie mezitím čelí vnitřním sporům, hrozí jí cla až 50 procent. V…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.