Řecká DEPA uzavřela s Gazpromem mimosoudní dohodu o cenách plynu
Řecký dodavatel plynu DEPA Commercial se dohodl s ruským Gazpromem na mimosoudním urovnání sporu o ceny plynu. Uvedla to dnes řecká společnost bez dalších podrobností. DEPA loni podala žádost o arbitráž, ve které usilovala o zpětné snížení ceny sjednané ve smlouvě z roku 2022 a úlevu od budoucích plateb v hodnotě stovek milionů dolarů.

Státní společnost DEPA podepsala v lednu 2022 smlouvu s Gazpromem na dodávky dvou miliard metrů krychlových plynu ročně do roku 2026. Cena plynu se měla stanovovat tak, že z 80 procent měla být určena podle ceny plynu na hlavní nizozemské burze TTF a z 20 procent podle světových cen ropy. Po prudkém růstu evropských cen plynu v roce 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a na pokles dodávek ruskými plynovody však měla společnost DEPA potíže s prodejem plynu a nakonec nebyla schopna přijmout dodávky minimálního ročního množství.
Podle podmínek smlouvy označovaných take-or-pay, tedy vezmi nebo zaplať, jsou odběratelé povinni za sjednané množství plynu zaplatit, i když ho ve skutečnosti neodeberou. Neodebrané množství si pak mohou odebrat později, až do konce trvání smlouvy, protože se jim započítá jako kredit.
DEPA uvedla, že dosáhla mimosoudní dohody se společností Gazprom Export, která vyřešila rozpory vzniklé mezi oběma stranami. Gazprom podle ní předložil kompromisní návrh poté, co se uchýlila k arbitráži. Podle firmy byly vyřešeny všechny otázky týkající se odběru množství plynu v předchozích letech a DEPA si rovněž zajistila konkurenceschopné ceny dodávek plynu pro roky 2025 a 2026.
Společnost Gazprom se k dohodě odmítla vyjádřit, napsala agentura Reuters.
Související články
Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz spustil nový prieskumný vrt, ruské útoky obmedzili ťažbu
Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz uviedla do prevádzky nový prieskumný vrt s cieľom zvýšiť ťažbu plynu, ktorú obme…
Konflikt na Blízkom východe predstavuje riziko pre dodávky LNG do Európy
Hormuzský prieliv patrí ku kľúčovým miestam pri preprave komodít. Nemalú časť plynu dováža EÚ aj z Kataru.
Miko: Cesta k uhlíkové neutralitě není lineární. Proto musíme do roku 2040 stihnout 90 procent cíle
Návrh Evropské komise na omezení emisí oxidu uhličitého o 90 procent do roku 2040 se okamžitě setkal s ostrou kritikou, vymezil se…
Trump rozdal cla a dopisy. Rozštěpená EU hraje o čas a chce se dohodnout
Trump rozpoutává obchodní bouři a posílá ultimáta světu. Evropská unie mezitím čelí vnitřním sporům, hrozí jí cla až 50 procent. V…
Ceny vzácnych zemín po sprísnení čínskych vývozných obmedzení výrazne stúpli
Vzácne zeminy po sprísnení čínskych vývozných obmedzení výrazne zdraželi. Ceny 17 kovov združených pod týmto zastrešujúcim pojmom…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.