Slovensko a EK se podle Fica částečně blíží k dohodě ohledně ruského plynu
Slovensko a Evropská komise (EK) se v některých záležitostech ohledně jejího návrhu postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do EU blíží k dohodě, v jiných mají k nalezení shody ještě daleko. Řekl to dnes slovenský premiér Robert Fico. V souvislosti s uvedeným návrhem EK Bratislava blokuje schválení nového balíku sankcí EU proti Rusku za jeho pokračující vojenskou agresi vůči Ukrajině.

"V některých otevřených tématech se blížíme k dohodě, v některých jsme ještě daleko. Přeji si brzkou dohodu s komisí, která by vedla k takové úpravě jejího návrhu na zastavení toku ruského plynu, jež by nás ochránila před nejhoršími možnými dopady," uvedl Fico v nahrávce (od 9. minuty) na sociální síti.
Detaily o jednáních Slovenska s EK Fico neuvedl. Zopakoval, že je třeba vyřešit slovenské obavy ohledně vývoje cen plynu a dostatku této suroviny, jakož i náhrady škod způsobených navrhovaným zastavením dovozu ruského plynu.
Slovensko má smlouvu o dodávkách ruského plynu do roku 2034. Do konce loňska Bratislava odebírala ruský plyn přes Ukrajinu, která kontrakt s Ruskem ohledně tranzitu suroviny neprodloužila. Ruský koncern Gazprom letos začal dodávat plyn na Slovensko přes Turecko a další země, kapacita tohoto plynovodního propojení ale není dostatečná.
Jednotlivá opatření ohledně zákazu dovozu ruského plynu do EU se budou schvalovat kvalifikovanou většinou. Tímto způsobem tak bude možné přehlasovat Slovensko a rovněž Maďarsko, které v této záležitosti zastávají podobný postoj.
Schvalování či prodlužování sankcí vůči Rusku si ovšem vyžaduje jednomyslnost členských států evropské sedmadvacítky. Navrhovaný už 18. soubor protiruských sankcí předpokládá další omezení týkající se ruského energetického a bankovního sektoru, snížení cenového stropu u ruské ropy a zákaz využívání infrastruktury plynovodu Nord Stream. Fico dlouhodobě tvrdí, že sankce vůči Rusku nefungují.
Súvisiace články
Analytici: Obchody s kontrakty na emisní povolenky naznačují zdražování benzinu
Začátek obchodování s termínovanými kontrakty na emisní povolenky pro domácnosti na lipské burze EEX naznačuje budoucí výrazné zvy…
Konflikt na Blízkém východě opět poukazuje na význam lokálních obnovitelných zdrojů
Současná geopolitická situace znovu ukázala, jak nestabilní je globální energetická infrastruktura závislá na fosilních palivech.…
Snížení emisí o 90 % jako krok k uhlíkové neutralitě do roku 2050
Evropská komise navrhla upravit evropský klimatický zákon a zavést nový závazný klimatický cíl pro rok 2040 - snížení čistých emis…
Česko obdrželo přes miliardu eur z Modernizačního fondu na podporu akumulace energie
Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že Modernizační fond vyplatil 3,66 miliardy eur (přes 91 miliard korun) na p…
Europoslanci upozorňujú na potrebu spravodlivejších dotácií a dôslednej kontroly v poľnohospodárstve
Poslanci Európskeho parlamentu z výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka odkázali Európskej komisii, na čo by nemala zabudnú…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.