ÚOHS posuzuje nákup majoritního podílu v Energo Příbram skupinou Veolia Energie
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat nákup většinového podílu v Energo Příbram skupinou Veolia Enegie ČR. Úřad o tom informoval na webových stránkách. Energo Příbram je hlavním dodavatelem tepla a teplé vody pro příbramské obyvatele. Veolia podíl kupuje od investiční skupiny Natland. O podpisu smlouvy společnosti informovaly na konci června, výši transakce nezveřejnily.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází v oblasti centralizovaného zásobování teplem a výroby a obchodu s elektrickou energií," uvedl úřad, spojení posuzuje v takzvaném zjednodušeném řízení, rozhodnutí tak vydá do 20 dnů.
Energo Příbram využívá pro výrobu energie dva kotle na biomasu s celkovou kapacitou 92 megawattů tepelných (MWt) a záložní kotel na plyn s kapacitou téměř 11 MWt. Společnost je rovněž vlastníkem příbramského teplárenského systému, který tvoří přes 17 kilometrů horkovodních sítí a dva kilometry parních sítí.
Veolia ČR kupuje v Energo Příbram 51procentní podíl. Získá jej od skupiny Natland, která byla od roku 2019 většinovým vlastníkem příbramské společnosti. ÚOHS by měl o transakci rozhodnout podle předpokladů do konce září. Natland v roce 2022 dostal od antimonopolního úřadu pokutu 1,435 milionu korun za to, že na konci roku 2019 reálně převzal společnost Energo Příbram, ještě než úřad transakci povolil.
Veolia Energie patří v ČR mezi největší energetické skupiny a je největším tuzemským distributorem tepla, které dodává spolu s teplou vodou do 580.000 domácností. Energiemi zásobuje také více než 300 průmyslových podniků a 1800 organizací, jako jsou například nemocnice, školy a další.
Investiční skupina Natland je finančním investorem působícím primárně na českém a slovenském trhu. Kapitál investuje převážně do středně velkých firem. Společnost v roce 2002 založil podnikatel Tomáš Raška. Natland vstoupil do projektu Energo Příbram v roce 2019 společně s investičním partnerem Maidavale, když převzal společnost Mincom – vlastníka Příbramské teplárenské.
Súvisiace články
Snížení emisí o 90 % jako krok k uhlíkové neutralitě do roku 2050
Evropská komise navrhla upravit evropský klimatický zákon a zavést nový závazný klimatický cíl pro rok 2040 - snížení čistých emis…
Budoucnost mobility: Jak recyklované materiály mění automobilový průmysl
Udržitelnost v automobilovém průmyslu není jen o investicích do elektromobility. Významné úspory uhlíkové stopy a minimalizace dop…
Oravský podnik si postaví batériové úložisko, očakáva aj zníženie rezervovanej kapacity
Projekty nových batériových úložísk na Slovensku rastú ako huby po daždi. Záujem investorov v uplynulých rokoch priťahoval hlavne …
Bateriové úložiště? Investice, která se vyplatí při blackoutu i mikro výpadcích
Hrozby spojené s energetickými výpadky už nejsou jen hypotetickým scénářem, což potvrzuje dnešní aktuální situace v ČR. Od drobnýc…
Česko obdrželo přes miliardu eur z Modernizačního fondu na podporu akumulace energie
Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že Modernizační fond vyplatil 3,66 miliardy eur (přes 91 miliard korun) na p…
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.