Senát zřejmě schválí zavedení oblastí pro snazší budování obnovitelné energie
Senát zřejmě schválí nový zákon o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie. Má usnadnit vznik fotovoltaických a větrných elektráren prostřednictvím zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednodušeném režimu. Návrh zákona doporučil schválit minulý týden senátní hospodářský výbor a dnes ho podpořila i senátní komise pro rozvoj venkova. Senátorka Hana Žáková (STAN) by měla na plénu přednést doprovodné usnesení, které má propojit budování větrných elektráren s budováním vysílačů pro mobilní signál a internet. ČTK to řekl předseda komise Jiří Vosecký (STAN).

Cílem nového zákona je podle ministerstva životního prostředí zvyšovat míru soběstačnosti ve vyrobené energii. Vzhledem k očekávanému zvyšování spotřeby elektřiny v průmyslu je podle ministerstva v bezpečnostním zájmu země posílit výrobu na českém území, a to zejména stavbou jaderných a obnovitelných zdrojů.
Návrh zavádí takzvané akcelerační oblasti, kde budou obnovitelné zdroje schvalovány ve zjednodušeném režimu. Předem vymezené podmínky v takzvaných akceleračních zónách mají podle ministerstva životního prostředí snížit administrativní zátěž investorů. Projekty, které budou v souladu s evropskou směrnicí, nebudou podléhat procesu posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Jednodušší schvalování se bude týkat nejen samotných zdrojů elektřiny, ale i navazující infrastruktury, jako jsou transformátory, elektrická vedení nebo akumulátory.
Samotné vymezení akceleračních oblastí budou úřadu stanovovat na třech úrovních. Konkrétně půjde o územní plány obcí, dále v zásadách územního rozvoje krajů a na celostátní úrovni územním rozvojovým plánem. Konflikty mezi vznikem akcelerační zóny a rozvojovými plány obcí se nepředpokládají, protože oblasti pro obnovitelné zdroje budou muset vznikat přinejmenším 500 metrů od zastavěného území.
Zákon také zavádí poplatek z větrných elektráren určený obcím. Bude se odvíjet od množství vyrobené elektřiny snížené o technologickou vlastní spotřebu. Za jednu megawatthodinu takto vyrobené elektřiny bude provozovatel platit 50 korun a to se bude násobit místním koeficientem.
Na plénu by mělo zaznít doprovodné usnesení, v němž by se Senát obrátil na vládu, aby budování větrných elektráren propojila s pokrytím takzvaných bílých míst mobilním signálem. Podle senátora Voseckého existuje řada nepokrytých míst, kde si lidé třeba v případě nouze nemůžou ani zavolat pomoc, a odpovědná místa se jen vymlouvají. Vysílače by se tak staly součástí infrastruktury energetické bezpečnosti. Podle dřívějšího vyjádření senátorky Žákové by to mohlo pomoci i složkám integrovaného záchranného systému.
Súvisiace články
Rakušan kvůli výpadku elektřiny v Česku uvedl do pohotovosti krizový štáb
Kvůli dnešnímu výpadku elektrického proudu uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Rozsah vý…
Část Česka je bez elektřiny, příčinu problémů zatím energetici neznají
Část Česka je bez elektřiny, bez proudu je například část Prahy, dále Středočeského, Ústeckého nebo Libereckého kraje. Část přenos…
Francie prodloužila životnost dvaceti starších reaktorů na 50 let
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASNR) prodloužil provozní životnost 20 jaderných reaktorů o deset let, původně se počíta…
Von der Leyenová: EÚ chce dohodu s USA, ale pripravuje sa aj na neúspech
Európska únia je pripravená na obchodnú dohodu so Spojenými štátmi, uviedla pri dnešnej návšteve Dánska predsedníčka Európskej kom…
Rekordne veľa slnka. Časť Európy zaznamenala na jar výrazne viac slnečného žiarenia
Dáta za tri jarné mesiace tohto roka ukázali, že najlepšie podmienky pre fotovoltiku neboli na juhu kontinentu.
Kalendár akcií
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.