Ruský Gazprom nevyplatí dividendy za loňský rok, přestože vykázal zisk
Ruský státní plynárenský gigant Gazprom nevyplatí za loňský rok dividendu, přestože se firma loni vrátila k zisku. Uvedla to dnes společnost. Podle zdroje jsou důvodem vysoké úrokové sazby, které zvýšily náklady na obsluhu dluhu firmy, uvedla agentura Reuters.

Nevyplacení dividendy doporučila správní rada Gazpromu. Rozhodnutí je v souladu s postojem vlády, přestože je pro ni nevýhodné, protože příjmy z dividend Gazpromu jsou důležitým zdrojem příjmů státního rozpočtu, který je v deficitu z důvodu klesajících příjmů z prodeje ropy a plynu, vysoké inflace a vojenských výdajů. Vláda vlastní o něco více než polovinu akcií Gazpromu.
Společnost by podle vlastní dividendové politiky schválené v roce 2019 měla na výplatu dividend vyčlenit 50 procent upraveného čistého zisku. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 však firma vyplatila pouze jednou průběžnou dividendu, a to na podzim téhož roku díky rostoucím ziskům z tehdejších vysokých cen plynu v Evropě. Gazprom také nevyplatil dividendu za rok 2021 kvůli vysokým daním a výdajům.
Gazprom minulý měsíc oznámil, že se loni vrátil k zisku, když za rok 2023 vykázal kvůli propadu vývozu do Evropy ztrátu téměř sedm miliard USD (154,5 miliardy Kč). To byla jeho první ztráta od roku 1999.
Zdroj z odvětví uvedl, že Gazprom nyní řeší vysoké náklady na obsluhu dluhu, protože hlavní úroková sazba ruské centrální banky od loňského října činí rekordních 21 procent. Podle finanční zprávy Gazpromu se úroky z dluhu za loňský rok podle ruských účetních standardů zdvojnásobily na 482,5 miliardy rublů (133,8 miliardy Kč) z 238,6 miliardy v roce 2023.
"Vysoké úrokové sazby budou znamenat, že úrokové náklady Gazpromu letos vzrostou, takže se společnost pravděpodobně rozhodla zaměřit spíše na další snižování dluhové zátěže než na výplatu dividend," uvedli analytici ruské banky PSB.
Súvisiace články
Slepou uličku jaderného tendru na Dukovany jsme si vybrali od začátku. Napříč politickým spektrem
Před více než pěti lety jsem v přátelské polemice s Danou Drábovou na síti X nakousl příběh jedné pohádky. V jedné zemi měli dva v…
Nižšie ceny palív potrvajú, trh reaguje na slabý dopyt aj rokovania OPEC+, tvrdí analytik
Motoristi môžu počítať s priaznivým vývojom cien aj v ďalších týždňoch.
Startu-py táhne poptávka po ekologických řešeních
České start-upy zažívají dynamický rozvoj a stále více z nich směřuje své podnikatelské aktivity do oblasti ekologického rozvoje.…
Zápisky solárníka: Druhý rok s virtuální baterií byl o polovinu dražší, může za to stát i my sami
První dva roky ze tříleté smlouvy s ČEZ máme za sebou. Virtuální baterie se v rámci stejné smlouvy během loňského roku stala méně…
Eurokomisár Dan Jørgensen: Koniec ruského energetického vydierania sa blíži (komentár)
Únia má plán na ukončenie dovozu ruských surovín.
Kalendár akcií
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.