Ústecký kraj hledá možnost zachování telefonního spojení při výpadku elektřiny
Ústecký kraj hledá možnost, jak by si zachoval telefonní spojení při výpadku dodávek elektrické energie. Obdobná situace nastala 4. července, kdy dodávky proudu ustaly asi na pět hodin. Hejtman Richard Brabec (ANO) dnes novinářům řekl, že se zhruba hodinu nemohli spojit lidé, kteří řeší krizové situace. V pátek se proto sešla krajská bezpečnostní rada. Jejím výstupem je zaslání otevřeného dopisu premiérovi a ministrům vnitra a průmyslu. Brabec má za to, že by měl spojení zajistit stát. Dopis odešle v úterý.

"To, co totálně zkolabovalo, byl systém spojení," uvedl Brabec. "Tím, jak odešel mobilní signál různě u operátorů v různém rozsahu, ale masivně, tak to přirozeně znamenalo brutální omezení komunikace mezi jednotlivými složkami veřejné správy, mezi obcemi, mezi organizacemi," řekl Brabec s tím, že by se tento problém měl vyřešit co nejdřív.
Zajistit funkční systém spojení při krizových situacích by měl stát, řekl Brabec. Doplnil, že by například mobilní operátoři měli mít záložní napájení, které udrží alespoň telefonní linky klíčové pro krizovou komunikaci. "Skutečně ideální varianta by měla být, že se stát dohodne na státní úrovni s mobilními operátory," zopakoval hejtman svůj požadavek, který také bude v otevřeném dopise.
Kraj nicméně pracuje i na vlastním zajištění telefonního spojení v případě, že by stát s řešením v dohledné době nepřišel. "Velmi bychom se zajímali, a už o tom jednáme, jestli bychom se mohli připojit k nějakému systému integrovaného záchranného sboru z pohledu kraje," sdělil hejtman. Záchranné složky totiž disponují záložním řešením spojení pro komunikaci.
Hejtman už dřív řekl, že krizovou situaci Ústecký kraj zvládl dobře. Šest ze sedmi krajských nemocnic fungovalo pět hodin na záložním zdroji. Dieselové agregáty by ale při delším výpadku neměly palivo. Jedním z dalších bodů otevřeného dopisu je proto otázka zajištění záložního zdroje pro vybrané čerpací stanice.
Výpadek zkraje července postihl některá města či regiony Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje a zejména pravobřežní část Prahy. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů, do večera se podařilo obnovit dodávky do všech postižených míst.
Související články
ČEZ, EPH, Sev.en a další. Největší hráči v energetice založí svaz, který za ně bude lobbovat
Česká energetika brzy získá novou zastřešující organizaci, která bude lobbovat za její zájmy. Podle zjištění Ekonomického deníku s…
OpenAI hlásí 2,5 miliardy uživatelských dotazů denně, ale obří projekt Stargate na výstavbu datových center šlápl na brzdu
Jedním z největších problémů umělé inteligence je nedostatek výpočetní kapacity. Platí to pro vývoj nových velkých jazykových mode…
Zástupci svazů vyzvali Fialu k řešení drahých energií a dekarbonizace
Svazy a skupiny zastupující podniky z energeticky náročných odvětví vyzvaly v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu (ODS), aby řeš…
Britská vláda schválila investiční plán pro výstavbu nové jaderné elektrárny
Britská vláda definitivně schválila investiční plán pro výstavbu nové jaderné elektrárny Sizewell C v hodnotě 38 miliard liber (zh…
Investoři se vrhli na obří baterie. Běží závod o služby na stabilizaci sítě
Solární boom v Česku letos skončil, rozjíždí se zcela nový boom v akumulaci energie. Desítky investorů chystají projekty, které ma…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.