ČEZ zrekonstruuje horkovodní kotel v Třeboradicích k výrobě teplé vody pro Prahu
Energetická společnost ČEZ zrekonstruuje horkovodní kotel v Třeboradicích, v němž bude vyrábět teplou vodu pro část Prahy. Kotel by měl vždy v létě nahrazovat přívod teplé vody z Teplárny Energotrans (dříve Elektrárna Mělník) v Horních Počaplech, což umožní lepší údržbu potrubí z této teplárny. Rekonstrukce kotle by měla být hotová v příštím roce. V tiskové zprávě o tom dnes informovala firma ČEZ. Náklady na rekonstrukci neuvedla.

Práce na rekonstrukci už začaly. Kromě samotné rekonstrukce horkovodního kotle se opravuje také venkovní i vnitřní plášť komína, do jehož vnitřku bude instalována nerezová vložka, dále se obnovuje plynovod.
"Samozřejmě, že je toho v rámci zprovoznění kotelny nutné udělat mnohem více. Byl již například vyměněn celý řídící systém, zkontrolují se a vyměňují dožité armatury, vymění se i elektrorozvodna a připravuje se zázemí pro obsluhu a údržbu. Samozřejmostí je výměna původních plynových hořáků za nové, nízkoemisní. Počítáme ovšem s tím, že příští léto už bude kotelna plně funkční a budou vytvořeny podmínky pro odstavení celého přívodního napáječe z Teplárny Energotrans na Mělnicku,“ řekl člen představenstva společnosti Areál Třeboradice Jiří Pelák.
Třeboradická kotelna byla dosud podle společnosti používána pro případ, že by nemohlo být z nějakého důvodu dodáváno teplo z Horních Počapel. "Dosud byl provozován jeden maximálně dva dny v roce pro ověření provozuschopnosti. Proto jsme se snažili najít jeho smysluplnější využití," podotkl Pelák.
Kotelna by tak po rekonstrukci měla zajišťovat teplou vodu pro zhruba třetinu obyvatel Prahy v letních měsících, kdy není nutné přivádět do metropole 34 kilometrů dlouhým potrubím horkou vodu, jako je tomu během pravidelné topné sezony. "Přes léto tak může být horkovod odstaven a vznikne tím více času na jeho údržbu než jen jeden týden v roce, kdy probíhá jeho pravidelná odstávka. Navíc dojde i ke snížení celoročních přenosových ztrát, ke kterým pochopitelně zcela objektivně na tak dlouhé trase dochází,“ vysvětlil Pelák.
Celý napáječ pro Prahu tvoří dvojice dlouhých trubek o průměru 1,2 metru. Severojižním směrem proudí horká voda, zpět se vrací voda ochlazená. Potrubí vede těsně nad zemí i na několik metrů vysokých podpěrách. Oběhová voda je třístupňově ohřívána na konečnou teplotu 140 stupňů. "Díky velmi účinné izolaci potrubí vychladne při průchodu celou trasou mezi Horními Počaply a Prahou pouze o dva stupně. Objem oběhové vody je asi 75.000 metrů krychlových," dodal Pelák.
Související články
V Litoměřicích začnou vědci v areálu kasáren na podzim hloubit mělké vrty
V areálu bývalých kasáren v Litoměřicích začnou vědci na podzim hloubit mělké vrty. Některé z nich budou dodávat energii, další bu…
Okupovaná část Záporožské oblasti je z velké části bez proudu a dodávek vody
Okupovaná část ukrajinské Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny se potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny a vody. Systém záso…
Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí…
Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon
Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích najede po přestávce jednoho ze soustrojí tento týden na plný výkon. Energetici v ní děla…
MŽP: Na horkovod z Dukovan do Brna je připraveno až 11 miliard korun z povolenek
Na financování výstavby horkovodu z Dukovan do Brna je připraveno až 11 miliard korun z výnosů z dražeb emisních povolenek. Minist…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.