MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun

Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Počínaje dneškem mohou provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii. Výzva cílí na urychlení dekarbonizace a zavádění nízkoemisních technologií. Výše podpory může dosáhnout až 60 procent výdajů, uvedlo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě.

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun

Žádosti o dotace lze podávat do pátku 28. listopadu 2025 prostřednictvím systému AIS SFŽP ČR. "Vnímáme potřebu kontinuální a předvídatelné podpory transformace teplárenského sektoru, zejména v kontextu závazků České republiky v oblasti dekarbonizace a zvyšování energetické účinnosti," uvedl ministr životního prostředí ČR Petr Hladík (KDU-ČSL).

"Přestože jsou disponibilní prostředky Modernizačního fondu určené teplárnám již z velké části alokovány, cílem výzvy je motivovat k přípravě a podporovat následnou realizaci již připravených projektů," dodal.

Tři miliardy korun půjdou na inovativní a obnovitelné zdroje energie, miliarda na modernizaci rozvodů. Zbývající dvě miliardy korun budou k dispozici na kombinované projekty včetně přechodu na zemní plyn.

Teplárenství je podle MŽP jedním z klíčových sektorů z hlediska emisí skleníkových plynů. Ročně vyprodukuje více než 15 milionů tun oxidu uhličitého, což představuje přibližně pětinu emisí z celé energetiky. Přechod od uhlí k nízkoemisním technologiím může snížit emise až o 80 procent a zároveň přináší nižší provozní náklady, podotkl resort. Podle ministerstva modernizace v některých případech šetří až 30 procent primární energie, což přispívá ke stabilitě cen tepla pro koncové odběratele.

Peníze pocházejí z programu HEAT, který je součástí Modernizačního fondu, který využívá výnosy z emisních povolenek a jehož prostředky jsou určeny výhradně na snižování uhlíkové stopy.

Díky projektům v teplárenství podpořeným z Modernizačního fondu se daří dosahovat výrazných úspor odpovídajícím ročním emisím více než dvou milionů osobních aut nebo zhruba 15 procent celkové roční spotřeby zemního plynu v České republice, uvedlo ministerstvo.

Na mnoha místech v České republice už teplárny přešly nebo právě přecházejí na jiné zdroje než uhlí. "Jsou to velmi náročné a drahé modernizace, které podporujeme penězi z Modernizačního fondu. Dosud bylo v rámci programu HEAT vypsáno celkem pět výzev, díky nimž již získalo podporu nebo bylo schváleno Evropskou investiční bankou 50 projektů s celkovou dotací 74 miliard korun," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Ve většině případů teplárny nahrazují spalování hnědého či černého uhlí jinými palivy, nejčastěji zemním plynem nebo biomasou.

Související články

Dalších 6 miliard na zelenější teplárenství: MŽP a SFŽP podpoří klíčový sektor české energetiky

Nová výzva z programu HEAT financovaného z Modernizačního fondu pokračuje v úsilí výrazně urychlit dekarbonizaci českého teplárens…

Česko se podle globálního hodnocení dostalo mezi TOP 10 zemí v naplňování SDGs, pokrok bude prezentovat už v červenci v sídle OSN

Česká republika se probojovala mezi deset nejúspěšnějších zemí světa v plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. Podle nejnovějšího SD…

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou

Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoz…

Unijní strop nefunguje. Nové emisní povolenky se obchodují za 77 eur

Druhá evropská energetická burza začala obchodovat s emisními povolenkami, které od roku 2027 zatíží malé zdroje emisí. Tedy napří…

852 milionů eur pro průkopníky ve výrobě baterií do elektromobilů. Češi ostrouhali

Evropská komise oznámila, že šest průkopnických projektů na výrobu bateriových článků pro elektromobily získá granty v celkové výš…

Kalendář akcí

Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?

24. 09. 2025 - 25. 09. 2025
Hotel Passage, Brno
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje...

Podzimní plynárenská konference

15. 10. 2025 - 16. 10. 2025
Hotel Palcát, Tábor
Podzimní plynárenská konference patří k nejvýznamnějším odborným setkáním v oblasti plynárenství a energetiky v Česku. V pořadí již 31. ročník opět na...

Dny kogenerace 2025

21. 10. 2025 - 22. 10. 2025
Hotel Passage, Brno

PRO-ENERGY CON 2025

06. 11. 2025 - 07. 11. 2025
Hotel Amande, Hustopeče

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

90516
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1208
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika