Spotřeba energií navzdory vedrům klesá, vliv mají soláry a prázdniny
Současná vedra elektrizační soustavu v Česku výrazněji nezatěžují, spotřeba elektřiny je u části odběratelů naopak nižší. Příčinou je nárůst počtu soukromých solárních elektráren a také nižší využití energie. Vliv klimatizací naopak není v Česku moc výrazný. Vyplývá to z informací energetických společností pro ČTK.

"Na předběžných datech lze nyní spíše než nárůst odběru díky provozu klimatizací identifikovat u některých skupin odběratelů pokles odběru během slunečných dnů," uvedla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.
Nižší spotřebu elektrické energie oproti jiným obdobím roku potvrdila také distribuční společnost EG.D. "Když porovnáme první týdny v květnu, červnu a červenci, je spotřeba ve srovnatelném červencovém týdnu o 3,3 procenta nižší než v květnu a o 1,8 procenta nižší než v červnu," uvedl mluvčí EG.D Lubomír Budný.
Do statistik spotřeby se podle ní promítla výroba z fotovoltaických elektráren, kterou si část odběratelů snižuje vlastní spotřebu. Tím tak klesá odběr elektřiny od distributorů. S nástupem dovolených a letních prázdnin navíc spotřeba spíše celoplošně klesá.
Roli podle distributorů hrají solární elektrárny, kterými někteří odběratelé pokrývají část své spotřeby. Spolu s tím tak klesá odběr elektrické energie od distribuční společnosti. Distributoři připomněli také vliv nástupu dovolených a letních prázdnin, které rovněž každoročně snižují spotřebu elektřiny v Česku.
Celkově je podle ČEZ spotřeba energie během léta zhruba o 30 až 40 procent nižší než v zimě. Výrazný přitom není vliv rostoucího počtu klimatizací. "Může zvyšovat spotřebu zhruba o dvě až tři procenta, při extrémních teplotách převyšujících například několik dní po sobě výrazně hranici 35 stupňů jde až o čtyři procenta," popsal mluvčí ČEZ Martin Schreier. Vyšší spotřebu podle něj mohou během léta vykazovat větší města v čele s Prahou, kde funguje tzv. městský tepelný ostrov, a to hlavně kvůli vysokému počtu administrativních budov.
Klimatizace podle statistik představovaly v roce 2022 průměrně 2,5 procenta spotřeby domácností v Evropské unii. Tento podíl přitom zvyšovaly zejména jižní státy Evropy. Z hlediska odběratelů je většina spotřeby energií způsobené klimatizací záležitostí provozních a administrativních budov. Nejvyšší spotřebu tohoto typu pak podle statistik ČEZ mají supermarkety a datová centra. Naopak podíl domácností zůstává poměrně nízký.
Česko ve středu zažilo nejteplejší den letošního roku, teploty na řadě míst výrazně překonaly 35 stupňů Celsia. Vedra některé části Česka sužují od počátku letních prázdnin, hrozí i dnes zejména ve východní polovině země.
Související články
Francie prodloužila životnost dvaceti starších reaktorů na 50 let
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASNR) prodloužil provozní životnost 20 jaderných reaktorů o deset let, původně se počíta…
Chlazení levnější než vytápění. Na kolik vyjde provoz klimatizace
Kvůli vysokým teplotám si domácnosti častěji pořizují klimatizace. Náklady na jejich provoz ovlivňuje mnoho faktorů, ale většinou…
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
Evropská komise a Evropská investiční banka dnes oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliar…
Senát schválil zavedení oblastí pro snazší vznik solárních a větrných zdrojů
Ke snazšímu vzniku fotovoltaických a větrných elektráren má přispět zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednod…
Elektrina za 560 eur/MWh aj rekordná záporná cena. Aký bol prvý polrok 2025 na slovenskom spote
Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá pod nulu a odberateľ de facto dostáva za spotrebu zaplatené. Denný trh s elektrinou, ktorý…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.