Přerov má nový energetický spolek, cílit bude na obnovitelné zdroje
Přerov má nový energetický spolek, zaměří se na snížení nákladů na elektřinu, zvýšení energetické soběstačnosti města a na stabilitu cen. Energetického společenství Přerov ve spolupráci s expertními partnery založilo město a společnost Teplo Přerov. Díky sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické a vodní elektrárny, bude podle zástupců radnice v budoucnu možné efektivně využívat místní energetické zdroje a přebytky přerozdělovat mezi členy. ČTK o tom informovali zástupci města.

"Komunitní energetika nabízí cestu k ekologičtějšímu a zároveň úspornějšímu nakládání s elektřinou. Sdílením energie z místních obnovitelných zdrojů klesají náklady domácností i firem, zatímco závislost na fosilních palivech se snižuje. Systém zároveň podporuje udržitelnou lokální výrobu. Město se tímto krokem připravuje na budoucnost, kdy bude energetická soběstačnost a nezávislost na dodavatelích čím dál důležitější," uvedl primátor Petr Vrána (ANO).
Zakládajícími členy Energetického společenství Přerov jsou město, jeho příspěvkové organizace a obchodní společnosti ve vlastnictví města - Teplo Přerov, Technické služby města Přerova a Sportoviště Přerov. V čele stojí tříčlenný výbor. Projekt vznikl s využitím dotační podpory z Národního plánu obnovy.
Ostrý provoz společenství má začít 1. listopadu. "V nejbližší době zahájíme osazování odběrných míst takzvanými chytrými elektroměry, které umožní detailní a transparentní měření spotřeby elektřiny v reálném čase. Právě digitální řízení a měření tvoří technologický základ celého konceptu sdílení elektrické energie v rámci komunity," uvedl předseda výboru Jaroslav Klvač, který má mimo jiné na starosti jednání s výrobci elektrické energie.
Jedním z dodavatelů elektrické energie ve společenství bude společnost Teplo, která již má fotovoltaické elektrárny umístěny na výměníkových stanicích, na bazénu a zimním stadionu. O stejném kroku uvažuje i město. "Máme celou řadu nemovitostí, které jsou pro instalaci fotovoltaických panelů vhodné - v úvahu přichází například školy, Zařízení školního stravování, bytové domy i různé nebytové prostory. Z čistého příjemce elektrické energie bychom se mohli stát jejím dodavatelem," podotkl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).
Zástupci společenství počítají s tím, že v budoucnu se jejími členy mohou stát jak výrobci, tak i odběratelé elektrické energie a to i právnické i fyzické osoby, například společenství vlastníků jednotek, podniky, neziskové organizace nebo občané. Svým členstvím získají mimo jiné možnost odebírat elektřinu za výhodnějších podmínek.
Související články
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
Evropská komise a Evropská investiční banka dnes oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliar…
Senát schválil zavedení oblastí pro snazší vznik solárních a větrných zdrojů
Ke snazšímu vzniku fotovoltaických a větrných elektráren má přispět zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednod…
Elektrina za 560 eur/MWh aj rekordná záporná cena. Aký bol prvý polrok 2025 na slovenskom spote
Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá pod nulu a odberateľ de facto dostáva za spotrebu zaplatené. Denný trh s elektrinou, ktorý…
Konec sankcí: Stavbu jaderné elektrárny s ruskými reaktory to „nakopne“
Zrušení amerických sankcí, souvisejících s rozšířením maďarské jaderné elektrárny Paks, tomuto projektu významně pomůže. „Byl to p…
Konec spekulací: Ukrajina odtajní informace o kritických surovinách
Ukrajina odtajní informace o ložiscích takzvaných kritických nerostných surovin. Na fóru o podnikání to oznámila ministryně ochran…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.