Střední Čechy získaly více než 20 miliard dotací na nízkoemisní energetiku
Středočeský kraj čerpá na nízkoemisní energetiku nebo šetrnější hospodaření s vodou více než 20 miliard korun z evropských dotací. Patří v tomto ohledu mezi nejúspěšnější regiony v Česku. Po jednání vlády v Kutné Hoře to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) jde do středních Čech 6,8 miliardy korun, téměř 15 miliard korun získal kraj z Modernizačního fondu na nízkoemisní energetiku.

"Nejvíce podpořených projektů směřuje ve Středočeském kraji na hospodaření s vodou, výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod nebo nové zdroje pitné vody. Aktuálně jde o sumu za více než 2,9 miliardy," uvedl Hladík.
Ke konci dubna bylo v programu OPŽP 2021-2027 administrováno 689 projektů ze Středočeského kraje. Patří mezi ně třeba vybudování polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad v Čáslavi, do předchozího programového období pak spadá zateplení Střední zemědělské školy v Čáslavi nebo revitalizace koryta Losinského potoka.
Další peníze jdou do regionu z Modernizačního fondu, který je financován z dražeb emisních povolenek v EU a investuje především do energetiky, průmyslu i dopravy a snižování energetické náročnosti budov. Patří do něj i program Nová zelená úsporám. "Právě v Nové zelené úsporám jsou středočeské domácnosti velmi úspěšné. Na snížení energetických úspor rodinných i bytových domů získaly od roku 2021 skoro 11 miliard korun," podotkl ministr.
Z Modernizačního fondu jsou financovány i velké teplárenské projekty v Mělníku nebo v mladoboleslavském ŠKO-Energu. Peníze z fondu putovaly i na vybudování nové jednotky polymerizace ve Spolaně Neratovice. Dalších více než 320 středočeských projektů čerpalo přes miliardu korun na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Příspěvek získaly i projekty energetických úspor v památkově chráněných nebo architektonicky cenných budovách, například ve Svatém Janu pod Skalou nebo kulturní dům v Mladé Boleslavi. Z Modernizačního fondu také šlo více než 1,2 miliardy korun na výstavbu nových budov základních a mateřských škol.
Ve Středočeském kraji žije 1,46 milionu obyvatel. Je to nejvíce zalidněný kraj České republiky a zároveň kraj s největší rozlohou. Podle ministerstva životního prostředí zaujímá první místo v počtu schválených projektů a je také na předním místě v objemu získaných příspěvků.
Související články
Ekologové: Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti
Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologů stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckéh…
17. balík sankcí proti Rusku: Kdo brzdí schválení a proč?
Nové sankce proti Rusku mají zacílit na takzvanou stínovou flotilu převážející ruskou ropu. Shodli se na tom zástupci členských st…
Nemecko má na to, aby sa opäť stalo lokomotívou hospodárskeho rastu, povedal Friedrich Merz
Ekonomiku chce jeho vláda podporiť daňovými úľavami, investíciami do infraštruktúry a znížením byrokratickej záťaže.
Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se…
Rada EÚ odobrila Slovensku revíziu národného plánu obnovy
Rada EÚ v zložení ministrov financií členských krajín EÚ v utorok schválila kladné posúdenie Európskej komisie týkajúce sa revízie…
Kalendář akcí
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.