Analytici: Nelze nyní vyloučit, že se dohoda s KHNP na Dukovany neuskuteční
Korejská společnost KHNP by mohla kvůli novým právním sporům sama odstoupit od zakázky na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, uvedli analytici, které dnes oslovila ČTK. V takovém případě by podle nich Česko muselo opět zvážit nabídku francouzské firmy EDF. Odložení podpisu smlouvy o stavbě bloků nově žádá francouzský místopředseda Evropské komise (EK) Stéphane Séjourné a podpis finální dohody k Dukovanům minulý týden zablokoval i Krajský soud v Brně. V tendru neuspěla francouzská firma EDF.

Odložení podpisu smlouvy by podle expertů mohlo vést k tomu, že oficiální smlouvu podepíše až další vláda. "Ať bude tento spor vyjasněn za současné či další vlády, tak libovolná reprezentace bude mít zájem na dostavbě Dukovan. I kdyby se nakonec ukázalo, že politické a právní okolností dělají účast KHNP na výstavbě nemožnou, tak stále platí francouzská nabídka," uvedl analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor.
Polostátní energetická společnost ČEZ podle Gavora při výběru firmy na výstavbu v Dukovanech chybu neudělala a podle dříve nastavených kritérii vybrala nejlepší nabídku. V době, kdy se jednalo o možném zhotoviteli zakázky, nebyly známy některé důležité okolnosti. Nikdo například podle Gavora nečekal, že se v asijské zemi uskuteční pokus o státní převrat a že současná jihokorejská vláda nebude tolik nakloněna jaderné energetice, nebo že se KHNP dohodne s americkým Westinghousem a víceméně se stáhne z dalších zakázek v Evropě.
Francouzská EDF by i nadále chtěla stavět v Dukovanech podle analytika Natlandu Petra Bartoně. To, že Francouzi chtějí udělat vše proto, aby nové bloky v ČR nevznikly, jak dnes prohlásil předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš, tak podle něj neodpovídá realitě. Zároveň Bartoň upozornil, že původní nabídka Francouzů počítala s větší procentuální účastí českých firem, než kolik smluvně přislíbila KHNP. Podle vzájemné dohody s Jihokorejci se tuzemské firmy budou na zakázce podílet ze 30 procent. Přislíbený je ale ze strany KHNP 60procentní podíl.
"Francouzi mají tolik zakázek po Evropě, že naopak potřebují partnera, který již zkušenosti s jadernými elektrárnami má, a který mu může pomoci se stavěním ostatních. I proto má ekonomický smysl spíše postavit českou elektrárnu s těmi, se kterými pak certifikovaný český průmysl bude moci stavět ostatní elektrárny, a nikoli s tím, kdo naopak všechny ostatní projekty opustil. Tím pádem by třeba i desetiprocentní zapojení českého průmyslu mělo vyšší ekonomickou hodnotu než slibované 30procentní od současného favorita," uvedl Bartoň.
EDF v tendru na výstavbu dvou dukovanských boků neuspěla. Beneš minulý týden uvedl, že nabídka EDF v tendru nebyla výhodná a česká strana by ji nemohla nikdy podepsat.
Odklady by pak podle analytiků mohly vést k dalšímu nárůstu nákladů a růstu škod. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka už několika měsíční zdržení může přinést škody v řádu stovek milionů až jednotek miliard korun. "Odložení podpisu smlouvy na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech by v krátkodobém horizontu znamenalo zpomalení celého projektu, ohrožení napjatého harmonogramu a nutnost prodloužit platnost podaných nabídek. Každý měsíc odkladu snižuje šance na dokončení projektu v termínu," dodal.
Související články
OKD prodalo Asentalu stavby a stroje v golfovém areálu v Lipinách v Karviné
Těžební společnost OKD prodala za 11,4 milionu korun společnosti Asental Land stavby a stroje v golfovém areálu v Lipinách v Karvi…
Európska únia zvažuje sprísnenie protiruských sankcií Čítajte viac: https://www.sme.sk/minuta/23490291/europska-unia-zvazuje-sprisnenie-protiruskych-sankcii?ref=mnt
Európska únia sprísni protiruské sankcie, ak do konca týždňa nepokročia rokovania o mieri v Ukrajine. Na tlačovej konferencii po r…
Na kontrakt s KHNP se podle MPO nevztahuje nařízení o zahraničních subvencích
Na kontrakt se společností KHNP na výstavbu Dukovan (tzv. EPC kontrakt) se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nevztahuje…
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. T…
Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný, potvrdil mluvčí EK
Mluvčí Evropské komise potvrdil, že dopis českému ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi s žádostí o odklad podpisu smlouvy o dostavbě j…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.